Aranżacja wąskiego pokoju w bloku

Nie każdy ma możliwość mieszkania w dużym i obszernym domu, który można aranżować zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Mieszkańcy bloków, którzy mają d dyspozycji najczęściej kilkadziesiąt metrów kwadratowych, nie zawsze mogą urządzić sobie wnętrza tak, jak chcą. Niewielka przestrzeń niesie za sobą spore ograniczenia. Jak zaaranżować mały i wąski pokój w bloku, aby był elegancki, funkcjonalny, a jednocześnie komfortowy w użytkowaniu?

Wystrój niewielkiego, wąskiego pokoju powinien łączyć w sobie umiejętne dopasowanie wszystkich detali z klimatem, który będzie zachęcał do przebywania w środku. Niewielkie pomieszczenie wcale nie musi być ciasne, bez wyrazu i pozbawione przyjaznej atmosfery. Dzięki dobremu projektowi można nawet w małym wnętrzu stworzyć sobie przestrzeń przyjazną do życia.

Zacznij od pomalowania ścian

Wąskie pokoje są dosyć problemowe w aranżacji, dlatego warto bardzo dobrze zaplanować każdy element wystroju wnętrza. Przede wszystkim, na samym wstępie warto pomyśleć o tym, jak optycznie powiększyć przestrzeń. Co prawda nie da się dodać wnętrzu realnych centymetrów, ale można za pomocą kilku trików sprawić, że będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości. W tej kwestii zwróćmy uwagę na kolorystykę ścian – im jaśniejsze, tym lepiej. Jasne barwy na dużych powierzchniach ściany sprawiają, że całe pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Jeśli natomiast pomalujemy wąski pokój ciemnym i farbami, będzie ono wydawał się jeszcze mniejszy niż faktycznie jest, a dodatkowo ciemny i ponury. W takich wnętrzach niezbyt przyjemnie się przebywa, dlatego zrezygnujmy z mocnych i ciemnych kolorów nawet wtedy, gdy bardzo nam się podobają w sklepie z farbami. Ściany pomalujmy na jasne, pastelowe barwy, które dodatkowo będą odbijały światło słoneczne.

Fototapety optycznie powiększą przestrzeń

Dobrym pomysłem w niewielkich, wąskich pomieszczeniach jest umieszczenie na jednej ze ścian fototapety, najlepiej w wersji 3D. Świetnie sprawdzą się widoki przyrody, zdjęcia dużych miast, mnóstwo czy zachodów słońca. Dzięki temu cała ściana będzie sprawiała wrażenie trójwymiarowej i większej niż jest w rzeczywistości. Umiejętnie dobrane fototapety dodają niewielkiemu wnętrzu przestrzeni, a jednocześnie mogą być najważniejszą dekoracją wnętrza, która będzie przyciągała spojrzenia i budowała unikalny klimat pomieszczenia. Aby nie zepsuć efektu dekoracyjnego, fototapetę należy umieścić tylko na jednej ścianie, pozostałe pomalujmy w jasnych, neutralnych kolorach. Nadmiar fototapet w małym pomieszczeniu jest niewskazany, gdyż również może powodować wrażenie przesytu, chaosu i bałaganu.

Wpuść do wnętrza sporo światła

W niewielkim pomieszczeniu warto zadbać o to, aby jak najwięcej wpadało do niego światła dziennego. Aranżacja okna powinna być lekka, delikatna i zwiewna, aby nie zasłaniać światła dziennego i pozwalać wnikać mu do wnętrza. Zrezygnujmy z ciężkich zasłon czy ciemnych, grubych rolet, które powodują, że we wnętrzu panuje półmrok nawet w dzień. Równie ważne w niewielkich wnętrzach jest sztuczne oświetlenie, za pomocą którego też można kształtować optycznie wielkość czy nawet wygląd pomieszczenia. Zadbajmy nie tylko o górne oświetlenie , które będzie oświetlało centrum pokoju. Dobrym rozwiązaniem może być punktowe oświetlenie led, oprawy w ścianach czy na suficie, a także taśmy led na przykład nad blatami czy w szafkach. Im więcej światła, a mniej cienia, tym wnętrze będzie wydawało się większe i bardziej przestronne bez względu na porę dnia czy nocy.

Postaw na minimalizm zamiast nadmiaru dekoracji

Niewielki, wąski pokój trzeba również odpowiednio zaaranżować pod względem doboru mebli i dodatków. Najlepszym rozwiązaniem będą meble w wersji minimalistycznej i nowoczesnej. W małych pokojach nie sprawdzą się duże, ozdobne kanapy czy sofy, a także rozłożyste szafy. Im mniejsze meble, tym lepiej dla wystroju wnętrza. W salonach meblowych zwracajmy uwagę przede wszystkim na meble wykonane w stylu skandynawskim czy nowoczesnym. Jeśli wnętrze jest mocno nieustawne, można też pokusić się o wykonanie mebli na wymiar. Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać dostępna w pokoju przestrzeń, ale jednocześnie nie przytłoczyć jej. Dużym błędem jest najpierw kupowanie mebli, a dopiero potem zastanawianie się, czy faktycznie wejdą do naszego pokoju. Bywa i tak, że kanapy czy szafy, które w salonie meblowym czy na zdjęciach w katalogach doskonale się prezentują, w niewielkim, wąskim pokoju będą wyglądały fatalnie. Nic w tym dziwnego, salony meblowe mają mnóstwo przestrzeni i światła, dlatego każde meble prezentują się w nich o wiele lepiej niż po przeniesieniu w domowe warunki.

Minimalizm w niewielkim wnętrzu powinien dotyczyć nie tylko mebli, ale również dodatków dekoracyjnych. Warto postawić na zasadę, że mniej znaczy więcej. Każda dekoracja w małym wnętrzu może zadziałać przytłaczająco i powodować, że będzie sprawiało wrażenie zabałaganionego i pełnego chaosu.

Dodaj komentarz