Dekoracja okna w kuchni

Aranżacja okna ma duży wpływ na klimat wnętrza, a jednocześnie powinna być funkcjonalna i praktyczna. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie planując wystrój okna w kuchni – w tym pomieszczeniu bardziej niż na styl czy estetykę trzeba zwracać uwagę na wygodę komfort użytkowania. Oczywiście, należy też pamiętać, by to, co na oknie, komponowało się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

Kuchenne okno ma sporo funkcji. Przede wszystkim, często je otwieramy, szczególnie podczas intensywnego gotowania, gdy okapy i wyciąg nie dają rady stuprocentowo wymienić powietrza i wyciągnąć intensywnego zapachu. Aranżacja okna powinna więc być tak zaplanowana, by umożliwiała bezproblemowe otwieranie, a przynajmniej uchylanie okna. Trzeba też pamiętać, że okno powinno wpuszczać do pomieszczenia jak najwięcej dziennego, naturalnego światła. Ne wieszajmy więc na oknach w kuchni zbyt ciężkich czy ciemnych dekoracji, gdyż będą one przytłaczały pomieszczenie i mocno je zaciemniały. Szczególnie w niewielkich kuchniach warto zadbać o to, by dekoracje okienne były jasne i przejrzyste. Ciemne materiały na oknie będą dodatkowo optycznie pomniejszały pomieszczenie.

Materiały na oknie chłoną wilgoć i tłuszcz

Planując aranżację kuchennego okna pamiętajmy, że jest to pomieszczenie w dużym stopniu narażone na działanie pary wodnej, wilgoci oraz różnego rodzaju kuchennych oparów, które mogą osadzać się na okiennej dekoracji. Nieustanna wilgoć czy tłuste osady zdecydowanie nie wpływają na estetykę aranżacji, trzeba więc zrezygnować z delikatnych czy efektownych materiałowych dekoracji. Będą one się dobrze prezentowały, ale jedynie przez krótki czas od ich zawieszenia. Aby dobrze wyglądały dłużej, trzeba będzie dosyć często je prać. O wiele lepszym rozwiązaniem są rolety czy żaluzje, które wykonane są z tkanin łatwych do utrzymania w czystości. Najlepsze będą materiały, które bez problemu można wyczyścić szmatką z wodą, bez konieczności zdejmowania całej aranżacji. Dobrym rozwiązaniem są rolety z wzorami i z ciekawa fakturą. Te, które są jednolite kolorystycznie tracą swój wygląd nawet, gdy spadnie na nie chociażby kropla tłuszczu, pozostawiając mało estetyczny ślad.

Dopasuj aranżację okna do stylistyki kuchni

Jeśli decydujemy się na rolety, zadbajmy o to, by były one jasne, dobrze filtrowały światło, a jednocześnie komponowały się ze stylistyką wystroju wnętrza. Warto dopasować je do mebli kuchennych czy do ścian pod kątem kolorystyki czy wzornictwa. Z tym nie powinno być jednak większego problemu – producenci rolet czy żaluzji mają dziś w ofercie tak wiele wzorów, kolorów i modeli rolet, że każdy bez problemu znajdzie taką aranżację, która w stu procentach będzie odpowiadała potrzebom konkretnego wnętrza. Dobrym rozwiązaniem, które dodają kuchni uroku są rolety bambusowe. W odróżnieniu od ich materiałowych odpowiedników nie chłoną one wilgoci i tłuszczu, łatwo się je myje, a przy tym mają wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia.

Firanki w tradycyjnym wystroju

W wielu kuchniach, urządzonych szczególnie w stylu tradycyjnym, prowansalskim czy retro, można spotkać zazdrostki, czyli niewielkie firanki zawieszane mniej więcej w połowie długości okna. Doskonale się one prezentują i tworzą unikalny klimat wnętrza, jednak w przypadku okien wychodzących na słoneczną stronę raczej nie wystarczą, aby ochronić wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem. Wtedy warto pomyśleć dodatkowo o roletach, które będą niewielkie i stonowane kolorystycznie, aby nie psuć efektu dekoracyjnego, jaki dają zazdrostki. W tradycyjnych kuchniach świetnie prezentują się tez niewielkie firanki w kwiatki czy w paski, które są ładnie upięte po obu stronach okna. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, wybierajmy przede wszystkim bardzo lekkie i delikatne materiały, które nie zbierają kurzu i nie przytłaczają przestrzeni. Warto też postawić na tkaniny, które nie gniota się i nie wymagają długiego prasowania – dzięki temu po praniu i prawidłowym wysuszeniu można je od razu powiesić na oknie.

Pamiętaj o dekoracji parapetu

Kuchenne okno to nie tylko rolety czy zasłonki, ale zwykle także dosyć szerokie parapety, które aż się proszą, by dodać im wartości dekoracyjnej. Na kuchennym parapecie świetnie sprawdzają się rożnego rodzaju ozdobne pojemniczki na przyprawy czy inne drobiazgi. Można też pokusić się o dodanie wnętrzu niepowtarzalnego klimatu poprzez ziołowy ogródek na oknie. Wystarczą ładne, kolorowe doniczki, w których rosnąć będą zioła – bazylia, koperek, tymianek czy lubczyk. Wprowadzą do kuchni sporo świeżej zieleni i intensywnego, ziołowego aromatu. A w razie potrzeby taka aranżacja okna przyda się podczas przygotowywania posiłków. Ziołowy ogródek na oknie będzie dobrze prezentował się i rozwijał także zimą, dzięki czemu zieleń na parapecie będzie dominowała nad niezbyt urokliwym widokami za oknem.

Dodaj komentarz