Dekoracje na stół do salonu

Salon jest wnętrzem reprezentacyjnym, w którym każdy element aranżacji ma duże znaczenie Warto wiec zadbać nie tylko o główne elementy wystroju wnętrza, ale również o detale i dekoracje. To właśnie one budują klimat wnętrza i stają się jego największą ozdobą. Jednym z najważniejszych elementów w każdym salonie jest stół – bez względu na jego wielkość czy kształt raczej kiepsko będzie się prezentował całkowicie bez niczego. Wart więc zaplanować dla niego proste i efektowne aranżacje.

Stół w salonie może pełnić przeróżne funkcje, w zależności od tego, w jaki sposób jest urządzone wnętrze. Niektóre salony są integralnie połączone z kuchnią i jadalnią, stoły są więc duże i przeznaczone do spożywania posiłków. Jeśli jadalnia jest oddzielnym pomieszczeniem w domu, w salonach spotykamy wtedy jedynie niewielkie stoliki, przy których gromadzą się domownicy czy goście podczas wspólnych rozmów i oglądania telewizji. Każdy stół, zarówno typowo jadalniany, jak i niewielki stolik kawowy, potrzebuje jednak odpowiedniej oprawy. Jak ją wykonać?

Stylistyka wnętrza wymusza odpowiednią aranżację stołu

Aranżacja stołu w salonie w dużym stopniu jest uzależniona od stylistyki wnętrza, a także, co za tym idzie – od materiału, z jakiego stół został wykonany. Każda stylistyka ma bowiem swoje charakterystyczne cechy i materiały ozdobne, które warto uwzględnić przy planowaniu poszczególnych detali aranżacyjnych. W klasycznym wystroju wnętrza, gdzie stół najczęściej jest drewniany, dobrym rozwiązaniem będą niewielkie serwetki czy bieżniki dopasowane kolorystycznie do barw innych elementów znajdujących się we wnętrzu. Zawsze dobrze wyglądają różnego rodzaju dekoracyjne wazony na kwiaty, najlepiej ze świeżymi ciętymi kwiatami. W stylu prowansalskim warto postawić na obrusy w kratkę lub w kwiaty lub na dekoracyjne kubeczki czy filiżanki. Na środku stołu w tej stylistyce dobrze sprawdzają się też niewielkie doniczki z kaktusami czy innymi małymi kwiatkami, które ładnie się prezentują, ale nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji. Uzupełnieniem wystroju mogą być maty obiadowe czy serwetki wykonane z bambusa, drewna lub naturalnych tkanin, które dodadzą wnętrzu ciepła i uroku.

Owoce dodadzą smaku i barw

Na klasycznych drewnianych stołach ciekawie wyglądają również kosze czy patery ze świeżymi owocami. Są one nie tylko eleganckie, ale również bardzo praktyczne. Można bowiem sięgnąć po owoce podczas wykonywania codziennych czynności czy spędzania czasu z rodziną w salonie. Kosz na owoce powinien być elegancki, stylowy i dopasowany do wystroju wnętrza. Raczej nie będzie dobrym pomysłem plastikowa miska czy koszyk, w jakich zwykle przechowujemy owoce w kuchni. Świetnie sprawdzają się natomiast patery czy kosze wykonane z wikliny, metalu lub szkła. Ładnie komponują się z innymi elementami wystroju wnętrza i są ciekawą ozdobą. Trzeba jednak pamiętać, że takiej dekoracji trzeba nieustannie pilnować. Jeśli na paterze pozostanie zaledwie kilka owoców, całość zdecydowanie straci na atrakcyjności i nie będzie prezentować się tak dobrze, jak wtedy, gdy kosz był wypełniony po brzegi.

Minimalizm i surowość nowoczesności

Stoły we wnętrzach nowoczesnych prezentują się nieco inaczej niż ich klasyczne odpowiedniki. Nowoczesna aranżacja wnętrza to przede wszystkim surowy wystrój, minimalizm i ograniczenie wszelkich dodatków dekoracyjnych. Warto o tym pamiętać podczas planowania aranżacji stołu w salonie. Jeśli mamy duży stół jadalniany, będzie się on dobrze prezentował jedynie z niewielką dekoracją w postaci świecznika lub delikatnych lampioników ustawionych na środku stołu. W minimalistycznych salonach często można spotkać niewielkie, szklane stoliki, które zestawiane są z zestawem wypoczynkowym. Są one zwykle bardzo eleganckie, zdarza się też, że designerskie w kształcie. Wtedy najlepiej wyglądają bez żadnych ozdób. Czasem można pozwolić sobie na jedną, pojedyncza dekorację w postaci kwiatka czy efektownego świecznika. Warto jednak pilnować, aby dekoracja nie zepsuła minimalizmu i surowości wystroju.

Bardziej efektowna wersja odświętna

Stół w salonie na co dzień prezentuje się dosyć minimalistycznie, jednak w wielu domach wykorzystywany jest podczas większych uroczystości rodzinnych czy świąt. Wtedy dekoracja powinna być już kompleksowa i dopasowana do stylistyki nakrycia stołu. Planując aranżację trzeba wtedy wziąć pod uwagę stylistykę naszych naczyń stołowych, kolorystykę obrusów i serwetek i na tej podstawie dopasować elementy dekoracyjne. Warto przy tym pamiętać, że odświętny stół sam w sobie jest już bardzo dekoracyjny i mocno zastawiony, dlatego dekoracje powinny być jedynie uzupełnieniem nakrycia, a nie wysuwać się na pierwszy plan.

Dodaj komentarz