Inteligentny dom

Domy inteligentne to stosunkowo nowy trend w architekturze i projektowaniu wnętrz, który jednak z biegiem czasu zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, zaawansowanych technologicznie systemów oraz innowacyjnych rozwiązań można bowiem stworzyć przestrzeń, która w stu procentach będzie spełniała potrzeby mieszkańców, a jednocześnie ułatwiała im codzienne funkcjonowanie we wnętrzach.

Jeszcze do niedawna inteligentne domy można było zobaczyć jedynie w filmach typu science fiction. Nikt nie wyobrażał sobie, że dom może współdziałać z potrzebami mieszkańców – parzyć kawę o poranku, włączać oświetlenie czy inne sprzęty gospodarstwa domowego. Obecnie systemy domów inteligentnych są nie tylko coraz bardziej popularne i rozbudowane, ale również bardzo przystępne pod względem cenowym. Dzięki temu może sobie na nie pozwolić coraz więcej osób, a nie tylko inwestorzy z naprawdę zasobnym portfelem.

Kompleksowe sterowanie wszystkimi urządzeniami

Zanim pojawiły się domy inteligentne, wszystkie urządzenia i instalacje wewnątrz budynków służyły tylko jednemu, określonemu celowi. Co więcej, każde z tych urządzeń miało własną automatykę, system sterowania oraz urządzenia typu piloty. Problem pojawił się wówczas, gdy tych urządzeń w naszych domach było coraz więcej. Oddzielne sterowanie klimatyzacją i wentylacją, opuszczaniem rolet, włączaniem urządzeń grzewczych czy oświetlenia zaczęło więc być coraz bardziej skomplikowane i zajmować zbyt wiele czasu. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko pojawiła się idea połączenia wszystkich urządzeń w jedną całość za pomocą centralnego panelu sterującego.

Zcentralizowany system, bezproblemowa obsługa

Z pomocą przyszły nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania oraz możliwość wykorzystania wi-fi i sterowania z poziomu smartfonów. Dzięki temu wiele urządzeń w domu możemy włączać także wtedy, gdy fizycznie jesteśmy z dala od naszego miejsca zamieszkania. Pozwala to nie tylko na wygodne dopasowanie tych urządzeń do indywidualnych potrzeb użytkowników, ale również na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji. Przykładowo, w inteligentnym domu można dowolnie sterować urządzeniami grzewczymi. Na czas nieobecności warto je wyłączać, a włączać na krótko przed powrotem do domu za pomocą smartfona. Dzięki temu wnętrza zdążą się nagrzać przed naszym powrotem, a jednocześnie nie będziemy ich ogrzewać w ciągu tych godzin, gdy w mieszkaniu nikt nie przebywa.

Wiele możliwości sterowania oświetleniem

W inteligentnych domach bardzo popularne są rozbudowane i kompleksowe systemy oświetleniowe, dopasowane idealnie do potrzeb mieszkańców. Za pomocą odpowiednio dobranych lamp oraz urządzeń towarzyszących, takich jak inteligentne czujniki i sterowniki można stworzyć w domu oświetlenie, które będzie sprawne, niezawodne, a jednocześnie wyjątkowo energooszczędne. Centralne oświetlenie umożliwia włączanie i wyłączanie światła w całym domu za pomocą jednego, centralnego panelu sterującego lub za pomocą smartfona. Co więcej, inteligentne czujniki ruchu czy zmierzchu pozwalają dopasować oświetlenie do zmieniających się warunków otoczenia. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo energii, a jednocześnie mieć wyjątkowo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu wnętrza.

Po pierwsze – komfort i wygoda, po drugie – bezpieczeństwo

Inteligentne domy to przede wszystkim wygoda użytkowania i spora oszczędność czasu. Dzięki jednemu systemowi sterującemu, który obsługuje szereg domowych urządzeń, nie musimy uczyć się obsługi każdego z nich. Co więcej, nie trzeba mieć w domu oddzielnych paneli sterujących do ogrzewania, oświetlenia, klimatyzacji czy innych zaawansowanych systemów. Z jednego centrum dowodzenia można bez problemu obsłużyć cały dom, co zdecydowanie ułatwia zwykłe codzienne korzystanie z wnętrza.

Ale inteligentne domy to nie tylko funkcjonalność i wygoda dla użytkowników, ale również zwiększony poziom bezpieczeństwa. Nowoczesne , innowacyjne systemy działają w oparciu o zaawansowane technologie, które monitorują zmieniające się warunki otoczenia i informują użytkowników o wszelkich awariach, nieprawidłowościach czy zagrożeniach. Przykładowo, automatycznie odcinają dopływ prądu w sytuacji, gdy pojawi się spięcie w instalacji lub jakiekolwiek inne zagrożenie pożarowe. Dzięki temu mieszkańcy inteligentnego domu mogą czuć się bezpiecznie, gdyż system szybko i z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomi ich o wszelkich pojawiających się zagrożeniach.

Warto zainwestować w kompletny system

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się spor firm oferujących kompletne systemy inteligentnych domów. To dobre i sprawdzone rozwiązanie, dzięki czemu można wyposażyć cały dom w sprzęt, panele sterujące i elementy dodatkowe, które będą idealnie ze sobą współpracowały i będą do siebie dopasowane w najdrobniejszych szczegółach. Nie jest natomiast dobrym rozwiązaniem tworzenie systemu inteligentnego domu z elementów pochodzących od różnych producentów. Może się bowiem okazać, że nie będą one ze sobą właściwie współpracować lub będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Dodaj komentarz