Jak dopasować drzwi do wnętrza?

Drzwi wewnętrzne to obowiązkowy element wyposażenia każdego mieszkania. Jednocześnie inwestycja związana z zakupem drzwi to dosyć duży wydatek, jednak jeśli dokona się prawidłowego wyboru, mogą one służyć naprawdę przez długi czas. Pojawia się więc kwestia związana z tym, jakimi kryteriami należy kierować się przy wybieraniu drzwi, które zamontuje się w swoim mieszkaniu. Czy mają być one wygodne w użytkowaniu i komfortowe? Czy też bardziej liczy się ich designerski styl i zgodność z najnowszymi trendami? Jest to indywidualny wybór, dlatego też w głównej mierze trzeba kierować się swoimi osobistymi predyspozycjami. Sprawdź więc jak najtrafniej dobrać drzwi do wnętrza, w którym mają się znaleźć?

Jak dopasować kolor drzwi wewnętrznych do aranżacji mieszkania?

Istotnym elementem aranżacji każdego mieszkania czy domu jest kolorystyka, w jakim zostają utrzymane poszczególne wnętrza. Nie dziwi więc fakt, że drzwi są obecnie dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Wybór w tej kwestii jest wręcz nieograniczony, szczególnie jeśli wybierze się drzwi produkowane według indywidualnego projektu. Z jednej strony drzwi mogą być posiadać barwę idealnie współgrającą z kolorystyką ścian lub mebli jakie znajdują się w poszczególnych pomieszczeniach. Dla nieco bardziej odważnych osób istnieje rozwiązanie, w którym drzwi wybierane są w intensywnym kolorze, odróżniającym się od pozostałych barw, jakie można spotkać w pomieszczeniu. Stanowią wtedy przyciągający wzrok punkt, designerski element. Jednak najbardziej powszechnym wyborem nadal są drzwi drewniane, czyli występujące w naturalnych odcieniach: brązie lub beżu. Wybór konkretnej kolorystyki drzwi zależy więc przede wszystkim od tego, czy stawiamy na klasykę, czy też pragniemy podkreślać kontrasty.

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do podłóg i ścian?

Podobnie, jak w przypadku kolorystyki ścian, wygląda proces dobierania barwy drzwi do rodzaju podłogi. Na początku również warto odpowiedzieć sobie na pytanie związane z tym, czy chcemy zaszaleć, czy też będziemy kierować się tradycyjnymi rozwiązaniami. Jeśli bliżej nam do tej drugiej wersji to najbezpieczniej będzie wybierać kolor oraz rodzaj drewna, z którego będą wykonane drzwi do rodzaju paneli, jakie mamy ułożone na podłodze. Podobna barwa oraz faktura drzwi i podłóg sprawi, że we wnętrzu zapanuje architektoniczna harmonia. Jednak, jeśli szuka się większej oryginalności, można obudzić swoją kreatywność oraz wyobraźnię i postawić na wyrazisty kontrast. Podstawową metodą, która pozwala otrzymać taki efekt jest chociażby połączenie ciemnej podłogi z jasnymi drzwiami lub jasnej podłogi z ciemnymi drzwiami. Dobierając barwy drzwi należy mieć na uwadze ostateczny efekt, jaki osiągnie się w przypadku konkretnej konfiguracji. Warto także mieć świadomość, że dobór odpowiedniego koloru drzwi może optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń w danym pomieszczeniu.

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

Drzwi występują w wielu konfiguracjach. Dzięki temu można dopasować je do wnętrza, w jakim się znajdą, jak również do przestrzeni, w której mogą się znaleźć. Pierwsza klasyfikacja drzwi jest chociażby następująca: drzwi lewoskrzydłowe i prawoskrzydłowe oraz lewostronne i prawostronne. Podstawowym rozróżnieniem jest także podział drzwi na przesuwne oraz rozwierane. Te pierwsze zajmują niewiele miejsca, sprawdzą się więc, zwłaszcza tam, gdzie przestrzeń, w której mają być wstawione drzwi jest ograniczona. Inne rodzaje drzwi są następujące: składane, harmonijkowe oraz wahadłowe – to podział wynikający przede wszystkim ze sposobu ich otwierania. Drzwi można rozróżnić także ze względu na sposób ich wypełnienia. Wtedy mówi się o drzwiach płytowych wykonanych z jednolitego materiału lub płycinowych, które wypełnione są różnymi rodzajami materiałów.

Z jakiego materiału mogą być wykonane drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne mogą być wytworzone z różnorodnych materiałów, a do najpopularniejszych z nich należą:

  • Drzwi drewniane – występują w formie litego drewna lub są klejone warstwowo. Drewno, jakie jest zwykle wykorzystywane do ich wykonania to: sosna, mahoń, dąb lub buk.
  • Drzwi wykonane z płyt – to świetna alternatywa dla oryginalnych drzwi drewnianych, bowiem wręcz idealnie je imitują. Są jednak zdecydowanie tańsze.
  • Szklane drzwi – jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach, które są słabo oświetlone.

Podsumowanie

Dla wielu osób podążanie za współczesnymi trendami wnętrzarskimi jest niezwykle ważne. Często świadczy to o ich statusie, prestiżu oraz zajmowanej pozycji społecznej. To również dobra opcja dla tych, którzy po prostu chcą się pochwalić przed znajomymi designerską aranżacją mieszkania. Jednak przy wyborze drzwi do wnętrza nie należy kierować się tylko obecną modą. Bardziej istotne powinno być to, aby drzwi były starannie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najważniejsze jest jednak chyba to, aby wykorzystywanie drzwi przez wszystkich domowników było łatwe i wygodne.

Dodaj komentarz