Jak stworzyć przytulne wnętrze?

Nowoczesne trendy wystroju wnętrza pełne są surowej prostoty, chłodnej elegancji i dodatków, które doskonale się prezentują, ale zdecydowanie nie są klimatyczne i nastrojowe. Dlatego też wiele osób, które urządzają swoje domy i mieszkania łączy nowoczesność z ciepłem i przytulnością, jakie oferuje klasyczna stylistyka. Aby stworzyć przyjazne i przytulne wnętrze, nie trzeba – wbrew pozorom – remontować go od podstaw i kupować nowych mebli. Czasami wystarczy jedynie kilka efektownych dodatków.

Na to, jak czujemy się w danym wnętrzu, duży wpływ ma kolorystyka, a jakiej urządzono dane pomieszczenie. Jeśli barwy są ciepłe i przyjazne, z pewnością będzie we wnętrzu o wiele przytulniej niż wtedy, gdy dominowałyby w nim zimne, surowe kolory. Warto o tym pamiętać już na etapie planowania aranżacji wnętrza. Dobrym rozwiązaniem są ciepłe, przyjazne barwy, które sprawiają, że wnętrze staje się bardziej klimatyczne i przyjazne dla użytkowników. Kolory ziemi, brązy, czerwienie, intensywne barwy bordowe czy pomarańczowe podkreślą charakter wnętrza, zadziałają dekoracyjnie, a jednocześnie sprawią, że w salonie czy w sypialni będzie cieplej i przytulniej.

Naturalne ciepło drewna

Jeżeli chcemy, aby wnętrze było ciepłe i przytulne, warto zadbać o to, by sporo w nim było elementów wykonanych z drewna. Jest ono od stuleci doskonałym materiałem nie tylko architektonicznym, ale również wnętrzarskim. Drewno jest w stu procentach naturalne, ma ciepłe barwy, a jednocześnie jest ciepłe w dotyku. Doskonale sprawdza się na podłogi w tych pomieszczeniach, w których chodzimy bosymi stopami. Jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż sztuczne panele czy terakota, które może świetnie się prezentują, ale zdecydowanie nie nadają wnętrzu przytulności. We wnętrzu drewniane mogą być nie tylko podłogi, ale również fronty mebli, dzięki czemu cała aranżacja będzie klimatyczna i przyciągająca spojrzenia. Niestety, w nowoczesnych trendach wnętrzarskich coraz więcej jest szkła, metalu oraz tworzyw sztucznych, które dają wiele możliwości designerskich, ale są dosyć chłodne i surowe. Przy ich wykorzystaniu raczej trudno o przytulne i klimatyczne wnętrze. Nawet, jeśli planujemy nowoczesny wystrój wnętrza, zadbajmy o to, by znajdowały się w nim elementy z naturalnego drewna.

Tkaniny dodają ciepła i przytulności

Dobrym sposobem na stworzenie wrażenia przytulnego wnętrza jest zastosowanie w nim jak najwięcej materiałów – jako obicia mebli, dodatki dekoracyjne, aranżację okien. Tkaniny są naturalnie ciepłe, co doskonale wpływa na budowanie nastroju wnętrza. Dobrym rozwiązaniem mogą być miękkie, puchowe narzuty, poduszki dekoracyjne, a także obicia mebli czy zasłony w oknach. Materiał jest o wiele lepszym rozwiązaniem jako wykończenie mebli niż chłodna skóra czy inne tworzywa sztuczne. Co więcej, jest nie tylko przytulne, ale bardzo miękki i wygodny. Jeśli więc zadbamy o odpowiednią ilość tkanin we wnętrzu, z pewnością będzie nam się w nim dobrze przebywało.

Światło buduje klimat

Planując aranżację przytulnego wnętrza, nie możemy zapominać o odpowiednim oświetleniu, które jest nie tylko funkcjonalne, ale również może tworzyć nastrój i kształtować atmosferę. W tym celu warto wybierać lampy obite tkaninami bądź też klasyczne modele wykonane z drewna. Światło delikatnie filtrowane przez materiał jest ciepłe, przyjazne, a jednocześnie zapewnia doskonałe doświetlenie każdego wnętrza. Nie zapominajmy, że poza górnym oświetleniem, które ma znaczenie przede wszystkim użytkowe, we wnętrzu powinny znajdować się uzupełniające źródła światła, a także takie lampy, które mają znaczenie przede wszystkim dekoracyjne. Aby w krótkim czasie stworzyć przytulny nastrój, wystarczy zgasić górne światło, a zapalić boczne lampki czy kinkiety, które tworzą niepowtarzalne efekty świetlne.

Nie zapomnij o klimatycznych dodatkach

Przytulne wnętrze to ni tylko kwestia najważniejszych elementów aranżacyjnych, ale również odpowiednio dobranych dodatków. Czasem wystarczy kilka ciekawych dekoracji, aby całe pomieszczenie prezentowało się zupełnie inaczej. Efektowny, przytulny klimat z pewnością stworzymy przy wykorzystaniu dekoracyjnych świec czy podgrzewaczy, które można wykorzystać zamiast głównego oświetlenia. W domach jednorodzinnych ogień można wykorzystać nie tylko w płomieniu świecy, ale również w kominku. To jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na przytulność wnętrza. Doskonale sprawdza się szczególnie zimą w połączeniu z dobrą książką i ciepłą herbatą. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na prawdziwy kominek. W mieszkaniach problemem jest brak właściwych przewodów kominowych czy wentylacji. Wtedy dobrą alternatywą może być kominek elektryczny, który do złudzenia przypomina prawdziwy kominek. Z pewnością daje doskonały efekt wizualny i sprawia, że każde wnętrze staje się bardziej przytulne, przyjazne i zachęcające do przebywania w nim jak najdłużej.

Dodaj komentarz