Jak umeblować salon?

W większości domów i mieszkań salon jest najważniejszym pomieszczeniem, w którym odbywa się życie rodzinne, przyjmowani są goście, często spożywa się codzienne posiłki. Wnętrze to powinna więc jednocześnie być wizytówką całego domu i zapewniać komfort oraz wygodę użytkownikom. Trzeba o tym pomyśleć już na etapie planowania aranżacji wnętrza, dzięki temu można zadbać o każdy element wystroju.

Salony najczęściej są pomieszczeniami dużymi, bardzo przestronnymi, w których raczej nie trzeba obawiać się braku miejsca czy problemów ze zbyt małą powierzchnią. Dzięki temu mamy całkiem spore możliwości aranżacyjne. Od czego zacząć? Przede wszystkim ustalmy, w jakiej stylistyce powinien być nasz salon urządzony. W tej kwestii lepiej nie szaleć i zadbać o to, by nasze reprezentacyjne wnętrze było urządzone w podobnym klimacie co inne wnętrza w domu. Dzięki temu całe mieszkanie czy dom będą spójne, harmonijne, pełne kompozycyjnego ładu. Nie jest dobrym pomysłem urządzanie każdego wnętrza w innym stylu, gdyż wygląda to dosyć kiepsko. Jeśli mieszkanie jest nowoczesne i minimalistyczne, taki też powinien być salon. Jeśli natomiast chcemy mieć klimatyczne wnętrza w stylu retro, całe mieszkanie powinno być utrzymane w podobnej stylistyce.

Co musi znaleźć się w salonie?

W każdym salonie powinno być co najmniej kilka obowiązkowych elementów, bez których trudno jest wyobrazić sobie aranżację tego miejsca. Najważniejsze są: sofa, kanapa lub duży zestaw wypoczynkowy, stolik kawowy lub duży stół jadalniany (jeśli salon pełni również funkcję jadalni, w której spożywane są posiłki), telewizor z wygodną półką rtv oraz tekstylia, takie jak dywany, aranżacje okien czy dekoracyjne poduszki na kanapie. Niektóre osoby, które urządzają salony, wydzielają w nich jeszcze przestrzeń funkcjonalną i użytkową z szafami i półkami, w których przechowywane jest sporo rzeczy. Tego problemu nie mają natomiast właściciele dużych domów jednorodzinnych, którzy mają sporo innej przestrzeni na zorganizowanie garderoby czy szafy wnękowej z ogromną ilością miejsca w środku. Niestety, niewielkie salony w blokach nie mogą być jedynie pomieszczeniami do wypoczynku i rekreacji – musza łączyć w sobie funkcje kilku różnych pomieszczeń.

Meble dopasowane do wnętrza

Zanim wybierzemy się na zakupy do salonu meblowego, warto dobrze zmierzyć miejsce, w którym chcemy ustawić komplet wypoczynkowy. Duże sofy kanapy to największe meble w salonie, warto więc, aby były dopasowane do możliwości wnętrza. Wiele osób popełnia błąd i do niewielkich salonów kupuje potężne zestawy wypoczynkowe, które mocno przytłaczają przestrzeń, odbierają jej lekkość, powodują problemy z codziennym użytkowaniem. Pamiętajmy, że nie wszystkie meble, które świetnie prezentują się na wystawach w salonach meblowych, będą równie dobrze wyglądały w naszym salonie. Warto również pamiętać o właściwej stylistyce mebli, które powinny kolorem czy kształtem nawiązywać do klimatu danej aranżacji. We wnętrzach nowoczesnych meble powinny być proste, funkcjonalne, proste w użytkowaniu. Jeśli decydujemy się na intensywne kolory kanap czy foteli, zadbajmy o to, by były to meble o prostych kształtach. Natomiast jeśli interesują nas bardziej designerskie kształty mebli, postarajmy się wybierać te, które mają spokojne i stonowane kolory. Nadmiar ozdób, dekoracji i kolorów może bowiem powodować chaos i bałagan we wnętrzu.

Wybieraj meble myśląc długoterminowo

Bardzo często właściciele domów i mieszkań urządzają salony tak, by szybko móc z nich korzystać, a niekoniecznie w sposób trwały i długowieczny. Pamiętajmy jednak, że salon będzie nam służył przez długie lata i nie warto przy wyborze mebli kierować się przede wszystkim ceną. Jeśli zdecydujemy się na tanie zestawy wypoczynkowe czy kiepskiej jakości stoliki kawowe czy stoły jadalniane, wnętrze już na pierwszy rzut oka będzie prezentowało się nieco słabiej. Tanie, niezbyt dobrze wykonane meble czasem rzucają się w oczy od razu po wejściu do danego wnętrza. Planując wystrój salonu pamiętajmy, że znajdujące się w nim meble czy dodatki będą wizytówką naszego mieszkania. Warto więc wybierać solidne, doskonale wykonane meble, które są wykończone z dbałością o najdrobniejsze detale. Dzięki temu będzie można umiejętnie połączyć estetykę i elegancję wnętrza z trwałością i długowiecznością wszystkich elementów aranżacji.

Warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz

Zaprojektowanie efektownego, funkcjonalnego i jedynego w swoim rodzaju salonu może być trudne dla osób, które do tej pory nie miały nic wspólnego z aranżacją wnętrza. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnego projektanta, który stworzy aranżację dopasowaną do naszych marzeń i potrzeb, a jednocześnie do możliwości wnętrza. Nie wszystko bowiem, co znajdziemy w pięknych katalogach wnętrzarskich, da się bezproblemowo przenieść do naszego salonu.

Dodaj komentarz