Kolory w nowoczesnym mieszkaniu

Projektanci nowoczesnych wnętrz oferują użytkownikom niepowtarzalne rozwiązania aranżacyjne, wysokiej jakości materiały wykończeniowe, efektowne meble i dodatki. Ale nie tylko – także trendy w kolorystyce wnętrz zmieniają się dosyć dynamicznie. Osoby urządzające swoje domy i mieszkania mają więc do wyboru całkiem sporo modnych kolorów, dzięki którym ich wnętrza nabiorą zupełnie nowego wyrazu, staną się efektowne i klimatyczne.

Kolorystyka wnętrz ma spory wpływ na to, jak się w danym pomieszczeniu czujemy. Warto więc zadbać, aby barwy naszego salonu, kuchni czy innych pomieszczeń były nie tylko modne, ale również odpowiadały naszym indywidualnym upodobaniom. Nie ma bowiem większego sensu ślepe podążanie za modą, jeśli okaże się, że nowoczesne wnętrze pełne jest nielubianych kolorów, w których będziemy się czuć dosyć kiepsko.

Planując aranżację wnętrza warto zadbać o to, by kolory poszczególnych mebli, ścian i dodatków były do siebie idealnie dopasowane. Nie jest dobrym rozwiązaniem nadmiar kolorów w jednym wnętrzu, gdyż w ten sposób uzyskamy wrażenie przesytu oraz chaosu kompozycyjnego. Warto skupić się na jednym lub dwóch kolorach, w których będzie utrzymana stylistyka. Jeśli będą pojawiały się kolejne kolory, powinny mieć one znaczenie dekoracyjne lub przełamywać pewnego rodzaju monotonię wnętrza.

Kolorystyka najważniejszych elementów

W wystroju wnętrza bardzo ważna jest kolorystyka ścian, która ma bezpośrednie przełożenie na to, jak odbierane jest całe wnętrze. Wybierając kolory ścian, warto pamiętać zarówno o psychologii kolorów, jak również o indywidualnych potrzebach każdego wnętrza. Niektóre kolory sprzyjają relaksowi i wypoczynkowi, inne są bardzo neutralne i mogą stanowić tło dla mebli dodatków, jeszcze inne działają pobudzająco. Specjaliści od trendów wnętrzarskich zalecają przykładowo, by sypialnia była urządzona w stonowanych odcieniach szarości, błękitów czy zieleni, gdyż te barwy działają kojąco i relaksująco. Zupełnie inne oddziaływanie ma na przykład żółć i pomarańcz. Takie barwy sprawdzają się jedynie w tych wnętrzach, w których spędzamy niewiele czasu, gdyż wiele godzin wśród żółtych czy mocno nasyconych kolorystycznie ścian może działać stresująco.

Kolorystyka ścian może być jednolita, można ją też na wiele sposobów przełamać. Jeśli chcemy uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny, warto główną ścianę we wnętrzu pomalować w mcnym, intensywnym kolorze, natomiast pozostałe ściany powinny wtedy stanowić tło – być jasne, delikatne, stonowane. Dobrym rozwiązaniem mogą być też kolorowe fototapety, które wprowadzają do wnętrza sporo dynamiki, energii, a jednocześnie mogą je optycznie powiększyć.

Barwy wpływają na kształt i optyczne powiększenie wnętrza

Jeśli planujemy kolorystykę wnętrza, warto pamiętać o jego konkretnych uwarunkowaniach. Niewielkie, słabo oświetlone pomieszczenia powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce, dzięki czemu będą wydawały się większe niż są w rzeczywistości. W małych pomieszczeniach niewskazane są ciemne ściany i meble, gdyż będą one działały przytłaczająco, a wnętrze będzie optycznie jeszcze mniejsze niż wskazywałby na to metraż. Warto więc w małych wnętrzach stosować prostą zasadę – im jaśniej, tym lepiej. Na ciekawe rozwiązania kolorystyczne czy mocne kontrasty możemy sobie natomiast pozwolić w dużych, przestronnych pomieszczeniach, które są pełne światła i dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Zadbaj o harmonię i elegancję wnętrza

Planując kolorystykę salonu, kuchni czy jadalni, należy zachować umiar i odpowiednio dopasować do siebie poszczególne elementy wystroju. Jeśli decydujemy się na jasne i pastelowe ściany, wtedy możemy pozwolić sobie na mocniejsze akcenty kolorystyczne w przypadku mebli oraz dodatków. Żółta czy czerwona kanapa lub sofa świetnie wygląda, ale na delikatnym i stonowanym tle. W połączeniu ze ścianami w mocnych, intensywnych kolorach z pewnością natomiast nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast mamy mocne kolorystycznie ściany, zadbajmy o to, by meble były utrzymane w spokojnych i jednolitych kolorach. Dzięki temu uzyskamy efekt kontrastu, który ożywi wnętrze, ale jednocześnie nie będzie zaburzał jego ładu i harmonii.

Sekret tkwi w dodatkach

Nowoczesne trendy w wystroju wnętrz bardzo często oparte są na minimalizmie, chłodnych i surowych wnętrzach skandynawskich czy industrialnej prostocie. W takich pomieszczeniach dosyć łatwo o wrażenie nudy i monotonii. Warto je wtedy przełamać za pomocą odpowiednio dobranych dodatków, takich jak chociażby obrazy czy plakaty na ścianie, kolorowe wazoniki, ramki na zdjęcia czy poduszki dekoracyjne w ciekawych, przyciągających spojrzenia kolorach. Już kilka niewielkich dodatków w mocnych kolorach może zupełnie zmienić atmosferę we wnętrzu i sprawić, że będzie ono efektowne, stylowe i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Dodaj komentarz