Kuchnia – jak oddzielić ją od salonu?

W dzisiejszych czasach pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania architektoniczne. Dzięki ich praktycznemu wykorzystaniu można w interesujący sposób zaprojektować przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Jednym z nowoczesnych trendów jest aranżowanie kuchni połączonej z resztą pomieszczeń – kuchnią lub salonem. Rozważasz wykonanie właśnie takiej kuchni? Sprawdź jakie są zalety i wady kuchni otwartej oraz w jaki sposób można oddzielić aneks kuchenny od wypoczynkowej części salonu!

Jakie są sposoby oddzielenia kuchni od salonu?

Sposobów na oddzielenie od siebie kuchni oraz salonu jest wiele. Jedne z tych rozwiązań są montowane na stałe, natomiast jeszcze inne pełnią rolę jedynie tymczasowego odgrodzenia, które można na różny sposób modyfikować. Poznaj więc najpopularniejsze sposoby podziału przestrzeni na kuchnię oraz salon:

  • Jedną z metod, która umożliwia oddzielenie od siebie dwóch pomieszczeń jest wykonanie podłogi z różnych materiałów. Dla przykładu w kuchni może to być posadzka z płytek, natomiast w salonie można położyć panele, dywan lub wykładzinę. Odrębność będzie widoczna już na pierwszy rzut oka.
  • Bardzo popularnym sposobem jest również zamontowanie na granicy kuchni i salonu tak zwanej wyspy kuchennej. Na jej powierzchni może znajdywać się miejsce do spożywania posiłku, jak również blat roboczy, kuchenka czy też zlew. Z takiej wyspy korzystać można zarówno od strony kuchni, jak również od strony wypoczynkowej, czyli salonu.
  • Jeśli chcesz oddzielić salon i kuchnię, a jednocześnie nie masz zamiaru tworzyć odrębnych pokoi, możesz rozdzielić je za pomocą niskiej ściany. Taka ściana działowa może być urządzona na różny sposób – w postaci klasycznych kolumn, czy też przy użyciu stylowych cegieł lub wzorzystych płytek. W efekcie może być to nie tylko użyteczny element wnętrza, ale również jedyna w swoim rodzaju dekoracja.
  • Jeśli marzy Ci się połączenie aż trzech pomieszczeń, czyli kuchni, salonu oraz jadalni, możesz wykorzystać w tym celu duży, rodzinny stół. Wystarczy, że postawisz do pomiędzy salonem a kuchnią, dzięki czemu stopniowo od części kuchennej będziesz mógł przejść przez miejsce do spożywania posiłków, aż do części wypoczynkowej mieszkania.
  • Każdy mól książkowy ucieszy się z kolejnego rozwiązania, którym jest oddzielenie kuchni i salonu poprzez półkę z książkami. Jej wielką zaletą jest to, że po książki można sięgać z obydwu stron.
  • Kuchnia i salon mogą być także oddzielone poprzez sofę wraz z fotelami, które powinny znaleźć się w salonie. Sprawdzi się również tymczasowa przesłona, czy też zasłona lub szklana ściana. Nic nie stoi na przeszkodzie również temu, aby granicą pomiędzy kuchnią a salonem była lada lub barek, przy którym można usiąść na stylowych, wysokich krzesłach.

Jakie są zalety otwartej kuchni?

Otwarta kuchnia, która jest połączona z salonem lub jadalnią, to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego rozwiązania jakim jest kuchnia zamknięta. W związku z tym nie dziwi fakt, że otwartą kuchnię można obecnie coraz częściej spotkać w polskich domach. Wpływ na to ma zapewne cały szereg zalet, jakie wiążą się z taką aranżacją mieszkania. Oto niektóre z nich: optyczne powiększenie dostępnej w mieszkaniu przestrzeni, więcej światła w kuchni, możliwość jednoczesnego przebywania w kuchni i zerkania na dziecko, które znajduje się w salonie, czy też szansa na utrzymywanie kontaktu z gośćmi podczas przygotowywania posiłków. Dużą zaletą jest także fakt, że takie rozwiązanie jest obecnie bardzo modne i zgodne z obowiązującymi trendami.

Jakie wady ma otwarta kuchni?

Jednak żadne rozwiązanie architektoniczne nie jest w pełni idealne i pozbawione słabych stron. Również otwarta kuchnia ma kilka wad, o których należy wspomnieć. Należą do nich na przykład: rezygnacja z intymności i spokoju podczas gotowania, czy przygotowywania posiłków, rozprzestrzenianie się zapachów gotowania na cały dom, wydobywanie się z kuchni głośnych dźwięków i hałasów, jak również konieczność utrzymywania ciągłego porządku w kuchni. Jeśli kuchnia ma zostać połączona z salonem, niezwykle ważne jest, aby ich aranżacja była ze sobą zgodna. W innym wypadku, pomieszanie trendów i stylów może sprawić, że wnętrze będzie wyglądało po prostu kiczowato. Kuchnia otwarta nie jest również dobrym pomysłem dla osób, które mają dzieci. Bez większych przeszkód mogą one wejść do kuchni i skaleczyć się niebezpiecznymi dla nich przedmiotami, które się tam znajdują.

Podsumowanie

Przedstawione powyżej wady i zalety kuchni otwartej oraz sposoby rozdzielenia tego pomieszczenia od salonu mogą stać się dla Ciebie dużą inspiracją. Warto, abyś wziął je pod uwagę, zwłaszcza wtedy, gdy planujesz zmienić coś w swoim mieszkaniu lub urządzasz kuchnię od podstaw. Taki oryginalny projekt może sprawić, że kuchnia i salon będą urządzone w modnym stylu, który stanowił będzie spójną całość. W efekcie możesz otrzymać również miejsce, w którym domownicy i goście będą chętnie spędzać czas na wspólnych rozmowach, czy też przygotowaniu i spożywaniu posiłków.

Dodaj komentarz