Projektowanie zrównoważone

Projektowanie zrównoważone to stosunkowo nowe pojęcie, które jednak doskonale wpisuje się w potrzeby użytkowników domów czy mieszkań. Choć definicja jest dosyć globalna i odnosi się do całych społeczności czy osiedli, można również przełożyć ją na potrzeby indywidualnego inwestora. Projektowanie zrównoważone domu czy mieszkania oznacza stworzenie takich wnętrz, które będą ekonomiczne, ekologiczne, a jednocześnie będą w stu procentach odpowiadały potrzebom przyszłych mieszkańców.

Projektowanie zrównoważone to tworzenie architektury z myślą o tym, by była użyteczna i funkcjonalna nie tylko dzisiaj, ale również w bliższej i dalszej przyszłości. Jest to więc doskonałe rozwiązanie w przypadku planowania wystroju wnętrza, które ma być wygodne, funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu przez długi czas. Projektowanie zrównoważone jest również ściśle związane z wysoką jakością, solidnością wykonania oraz długotrwałym efektem. Wszystkie meble, dodatki i elementy wystroju wnętrza muszą być trwałe i długowieczne, a także posiadać doskonałe parametry techniczne. Projekt nie ma bowiem na celu stworzenia wnętrza tymczasowego, a pomieszczeń, z których będziemy korzystać przez długie lata.

Po pierwsze – ekonomia

W zrównoważonej architekturze bardzo ważny jest aspekt ekonomiczny, który w dużym stopniu wiąże się z poziomem zwrotu z inwestycji. Planując wystrój nowoczesnych wnętrz warto brać pod uwagę nie tylko ich przyszły wygląd, ale również koszty użytkowania. Warto więc zadbać przede wszystkim o te elementy, które generują najwięcej kosztów w życiu codziennym. W przypadku wnętrz mieszkalnych są to wszelkiego rodzaju instalacje, a także sprzęty codziennego użytku. Wybierając chociażby rodzaj ogrzewania w domu czy nowoczesny sprzęt kuchenny warto zwracać uwagę nie tylko na efekt wizualny czy funkcjonalność, ale również na to, jak wiele zużywają energii.

Najczęściej instalacje i sprzęty energooszczędne są większą inwestycją niż standardowy sprzęt, jednak warto w nią wejść. Im więcej kosztów poniesiemy na etapie projektowania i urządzania wnętrza, tym niższe będziemy ponosić późniejsze koszty eksploatacji. Dzięki temu inwestycja w droższy sprzęt będzie niejako zwracała się sama.

Po drugie – ekologia

Drugim filarem projektowania zrównoważonego jest ekologia, czyli dostarczanie do domów i mieszkań ekologicznych rozwiązań i urządzeń, które pozwolą mieszkańcom na życie w zgodzie z naturą. Nieodłącznym elementem ekologicznego projektowania są mocno wydajne instalacje sanitarne i grzewcze, które są nie tylko energooszczędne, ale również pozwalają na ograniczenie emisji spalin i szkodliwych substancji trafiających do atmosfery. Projektanci wybierają wiec wysokiej klasy urządzenia, zapewniające funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

W ekologicznym projektowaniu domów i mieszkań swoje nieodłączne miejsce mają rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Z roku na rok są one coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na ekologię, ale również na nieustannie rosnące koszty użytkowania energii pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych. W naszych domach i mieszkaniach coraz częściej pojawiają się takie rozwiązania, jak kolektory słoneczne dostarczające ciepło ze słońca, pompy ciepła, które wykorzystują energię geotermalną czy panele fotowoltaiczne, dzięki którym można mieć tani prąd z energii słonecznej. Projektowanie zrównoważone dba też o środowisko poprzez zminimalizowanie odpadów powstających w trakcie procesu budowlanego. W tym celu sprawdza się nowoczesne oprogramowanie, dzięki któremu można dokładnie ustalić ilość potrzebnych materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych, dzięki czemu można znacznie zmniejszyć liczbę materiałów niewykorzystanych, które trafiają do śmieci.

Po trzecie – potrzeby mieszkańców

W projektowaniu zrównoważonym istotne są nie tylko kwestie ekonomii czy ekologii, ale również dbałość o potrzeby mieszkańców budynków w perspektywie długoterminowej. W tej kwestii niezwykle istotne jest połączenie doskonałego designu, elegancji i niepowtarzalnej stylistyki z wysoką funkcjonalnością i wygodą użytkowania budynku i wszystkich jego pomieszczeń. Projektowanie zrównoważone wymaga właściwego zestawienia architektury zewnętrznej z projektem każdego wnętrza w budynku. Potrzeby mieszkańców najczęściej bywają mocno zróżnicowane w zależności od liczby użytkowników budynku, ich codziennej aktywności i przyzwyczajeń. Zawsze jednak jest kilka elementów wspólnych, o których zawsze należy pamiętać podczas projektowania.

Budynki mieszkalne czy użytkowe powinny być przede wszystkim przestrzenią idealną do życia i zapewniającą komfort codziennego użytkowania. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy poszukujemy ciekawych, niepowtarzalnych czy oryginalnych rozwiązań. Nowoczesny design czy nowatorskie trendy nie zawsze bowiem idą w parze z funkcjonalnością i wygodą. Warto więc zachować umiar i zdrowy rozsądek w projektowaniu wnętrz zgodnych z najnowszymi trendami. Czasem bowiem to, co świetnie się prezentuje w katalogach wnętrzarskich, może być całkowicie niefunkcjonalne, jeśli konkretne rozwiązanie przeniesiemy do naszego domu czy mieszkania.

Dodaj komentarz