Przegląd drzwi wewnętrznych

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych jest niezwykle ważny. Ma on istotne znaczenie dla wyglądu całego wnętrza, w związku z czym takie drzwi muszą być wykonane w zgodzie z obowiązującą modą. Jednak powinna liczyć się również jakość materiału wykorzystanego przy produkcji drzwi oraz staranność ich wykonania. Tylko wtedy możliwe jest użytkowanie takich drzwi przez długi czas. Warto więc sprawdzić co znajduje się wewnątrz drzwi docenić wpływ takiego materiału na ich izolacyjność termiczną oraz akustyczną.

Jak zbudowane są drzwi?

Bardzo ważne jest, aby uświadomić sobie, że to, co znajduje się wewnątrz drzwi ma niebagatelne znaczenie dla ich użytkowania. W końcu drzwi to nie tylko rama, jednak przyznać trzeba, że stanowi ona podstawę ich konstrukcji. Najczęściej jest ona wykonana z klejonego drzewa iglastego, nieco rzadziej z liściastego lub płyty MDF. Jednak sam ramiak nie może sprawić, że drzwi będą stanowiły stabilną całość. W związku z czym w jego wnętrzu umieszcza się tak zwane wypełnienie. W zależności od rodzaju materiału stanowiącego takie wypełnienie, może pełnić ono rolę stabilizującą oraz izolacyjną.

Jakie wady i zalety ma wypełnienie określane jako plaster miodu?

Największą popularnością cieszy się wypełnienie drzwi określane mianem plastra miodu. Jest to najprostsze z możliwych rozwiązań, w którym wypełnienie tworzy papier. Musi być on jednak sztywny oraz odporny na nacisk. Ważny jest także stopień jego wysuszenia, który bezpośrednio przekłada się na wytrzymałość takiego materiału. Wypełnienie w formie plastra miodu cieszy się wieloma mocnymi stronami, są to chociażby:

 • mała objętość
 • niewielki ciężar
 • oszczędność w magazynowaniu i transporcie
 • niska cena

Jednocześnie, takie rozwiązanie wiąże się z kilkoma wadami. Są to na przykład:

 • niska odporność na wilgoć oraz wodę
 • możliwość utraty właściwości cechujących taki rodzaj wypełnienia
 • brak możliwości stanowienia bariery termicznej oraz akustycznej
 • alternatywą bardziej korzystną pod względem izolacyjności cieplnej jest wypełnienie stworzone z otworowej lub pełnej płyty wiórowej

Jakie są najpopularniejsze sposoby wykończenia drzwi wewnętrznych?

Sztywna rama drzwi wykonywana jest z drewna. Taki szkielet konstrukcji obijany jest płytami, które nazywa się płycinami. Wyróżnia się następujące rodzaje drzwi wewnętrznych:

 • drzwi malowane i lakierowane – drzwi malowane cechują się gładkim wykończeniem, nie posiadają również widocznej struktury drewna. Drzwi lakierowane mają na powierzchni molet, czyli strukturę imitującą drewno. Lakiery i farby są szybkoschnące oraz podatne na zanieczyszczenia, bowiem utwardzane są promieniami UV.
 • drzwi foliowane – w takim przypadku drzwi pokrywane są folią PCW, która jest odporna na uszkodzenia oraz wilgoć, idealnie imituje również barwę oraz strukturę drewna.
 • drzwi laminowane – ich największą zaletą jest duża wytrzymałość oraz trwałość, natomiast istotną wadą jest brak możliwości odnowienia uszkodzonego laminatu.
 • drzwi fornirowane – takie drzwi są pokryte fornirem, czyli cienką warstwą drewna. Cechują się one najwyższą ceną, jednak są przy tym bardzo eleganckie, stylowe, a ich wygląd najbardziej przypomina naturalne drewno.

Czy drzwi z drewna klejonego to dobre rozwiązanie?

W sklepach meblowych dostępne są również drzwi wykonane w całości z drewna klejonego – lakierowanego, bejcowanego oraz olejowanego. Największą zaletą takiego wyboru jest atrakcyjność wizualna drzwi, niepowtarzalny wygląd oraz ich możliwość ich odnawiania w razie uszkodzenia. Niebywale imitują przy tym prawdziwe drewno, bowiem przyjmują oryginalny kolor oraz rodzaj słojów. Wśród wad takiego rozwiązania wyróżnia się wysoką cenę, która wynika z faktu produkowania ich jedynie przez renomowanych i drogich producentów.

Jakie przeszklenia mogą występować w drzwiach wewnętrznych?

W wielu drzwiach występować mogą przeszklenia. Charakterystyczny otwór w powierzchni drzwi może być uzupełniony na różny sposób – szybą barwną, mleczną albo ze szkła ornamentowego. Konkretny typ przeszklenia dobierany jest do stylu, w jakim zaprojektowane są drzwi. W wersjach tradycyjnych będą to szyby o naturalnych i delikatnych kolorach. W przypadku bardziej nowoczesnych wariantów najczęściej można spotkać gładkie szyby mleczne, które są modne i stylowe. Jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci oraz zwierzęta warto jest wybrać szybę bardziej wytrzymałą na uszkodzenia. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Jakie skrzydło drzwiowe wybrać?

W tej kwestii wybór ogranicza się do dwóch możliwości. Jedna z nich to skrzydło przylgowe, a drugie bezprzylgowe. Można mówić również o drzwiach jednoskrzydłowych, które spotkać można w domach i mieszkaniach, jak również o drzwiach dwuskrzydłowych znajdujących swoje zastosowanie w pomieszczeniach reprezentacyjnych.

Jakie wymiary powinny mieć drzwi wewnętrzne?

Typowe wymiary drzwi jednoskrzydłowych są następujące: 60, 70, 80 oraz 90 centymetrów. Węższe modele montowane są tam, gdzie drzwi są rzadziej używane. Natomiast szerokie instaluje się w miejscach, gdzie musi zostać zachowana wygodna komunikacja. Drzwi dwuskrzydłowe można projektować łącząc dwa pojedyncze skrzydła, nawet te o różnych wymiarach.

Podsumowanie

Jak więc widać, aby wybrać najlepsze drzwi wewnętrzne trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Wśród nich nie bez znaczenia jest także rodzaj ośnieżycy. Może być ona wykonana z drewna lub metalu, może być również stała lub regulowana. Ten element najlepiej jest kupować w komplecie ze skrzydłem drzwiowym. Dzięki temu można dokonać zakupu drzwi, których wszystkie elementy będą stanowić spójną całość.

Zapraszamy do zapoznania się z drzwiami wewnętrznymi Warszawa | Delform

Dodaj komentarz