Ślepa kuchnia – jak ją zaaranżować?

Ślepa kuchnia jest obecnie pozostałością po architekturze rodem z PRL. Najczęściej takie wnętrza kuchenne znajdziemy w blokach mieszkalnych wybudowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Aranżacja takiego wnętrza nie jest prosta, gdyż zawsze jest ono ciemne, mało funkcjonalne i niezbyt efektowne. Niestety, w ślepej kuchni nie ma szansy na wstawienie okna, trzeba wiec szukać innych rozwiązań, które rozjaśnią wnętrze i sprawią, że będzie one bardziej funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Mieszkania ze ślepa kuchnią nie są jednak, wbrew pozorom, jedynie problemem mieszkańców starych budynków. Także nowoczesne budownictwo oferuje mieszkania z aneksami kuchennymi, które znajdują się z dala od ścian zewnętrznych, a co za tym idzie – są dosłownie pozbawione okna na świat. Jeśli dodamy do tego, że przestrzeń w kuchni jest zwykle mocno ograniczona, trzeba projektować ją bardzo rozważnie, aby aranżacja spełniała wszelkie potrzeby nie tylko związane z estetyką, ale również ergonomią i wygodą użytkowania.

Trzeba zadbać o światło i wentylację

Ślepa kuchnia, jak sama nazwa wskazuje, jest pozbawiona okna. Jest to problem związany nie tylko z oświetleniem, ale również z prawidłową wentylacją tego pomieszczenia. Trzeba więc zadbać nie tylko o odpowiednie źródła światła, ale również o sprawny i wydajny okap, który zapewni odpowiednią wentylację pomieszczenia i zadba o odprowadzanie uciążliwych zapachów powstających w trakcie gotowania. Projektując oświetlenie w kuchni warto wybierać zróżnicowane źródła światła, które będą pełniły funkcje nie tylko oświetleniowe, ale również optycznie powiększą niewielkie wnętrze.

Poza lampą górną, która równomiernie oświetli całe pomieszczenie, dobrze jest również zadbać o oświetlenie punktowe nad blatami czy umieszczone w szafkach. Nie tylko ułatwi ono korzystanie z kuchni, ale również doświetli te powierzchnie, które są zaciemnione, a co za tym idzie – powodują, że całe wnętrze wydaje się mniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie w ślepej kuchni elementów szklanych, które będą odbijały światło lamp i stwarzały wrażenie, że jest go o wiele więcej niż w rzeczywistości.

W ślepej kuchni warto wykorzystać ciepłe światło, które będzie tworzyło przyjazny klimat i budowało domowa atmosferę. Bardzo dobrą opcją jest również oświetlenie ledowe w postaci niewielkich opraw lub listew montowanych pod szafkami lub w ich wnętrzu. Oświetlenie led doskonale rozświetla pomieszczenie, a przy tym jest bardzo wydajne i energooszczędne. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie tradycyjne źródła światła nie do końca spełniają swoje zadanie. Dodatkowo, żarówki i taśmy led pobierają niewiele energii z sieci elektrycznej, co można zauważyć już przy pierwszym rachunku prąd, jaki przyjdzie po wymianie tradycyjnych żarówek na ledowe odpowiedniki.

Ślepa kuchnia nie powinna być dodatkowo ciemna

Choć nowoczesne trendy w wystroju wnętrz kuchennych pełne są ciekawych rozwiązań kolorystycznych, nie wszystkie sprawdzą się w ślepych kuchniach, które z natury są pomieszczeniami dosyć ciemnymi. Jeśli w takiej kuchni zainstalujemy dodatkowo ciemne blaty czy szafki kuchenne, efekt może być dosyć przytłaczający. W kuchniach pozbawionych naturalnego światła powinny królować jasne barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie. Pastelowe, jasne ściany i równie jasne fronty mebli sprawią, że wnętrze będzie wydawało się większe, a jednocześnie będzie bardzo eleganckie i pełne harmonii. Ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie na jednej ze ścian lub na jej fragmencie fototapety w wersji 3D. To popularne w ostatnim czasie rozwiązanie aranżacyjne powoduje optyczne powiększenie pomieszczenie i sprawia, że ściana nabiera głębi i trójwymiarowości.

Do ślepej kuchni warto również wybierać jasne meble, które będą współgrały z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, dobrze jest postawić na surowy i prosty wystrój. Zbyt dekoracyjne i przyciągające spojrzenia meble czy masywne blaty będą zaburzały proporcje wnętrza i sprawią, że będzie ono niezbyt ergonomiczne i niewygodne w codziennym użytkowaniu. W każdej kuchni musi być bowiem sporo wolnej przestrzeni, umożlwiającej bezproblemowe przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi strefami.

Nie oddzielaj pomieszczenia od reszty mieszkania

Ślepa kuchnia najlepiej prezentuje się w wersji otwartej na salon lub pokój dzienny. Niewielkie, pozbawione okna pomieszczenie zdecydowane nie będzie funkcjonalne, jeśli dodatkowo je zamkniemy i oddzielimy od reszty wnętrza. Otwarta kuchnia sprawi, że będzie do niej docierało sporo światła dziennego, wpadającego przez okna w salonie. Co więcej, kuchnia pozbawiona jednej ze ścian będzie wydawała się na większą niż jest w rzeczywistości. Trzeba jednak pamiętać, że kuchnia otwarta na salon wymaga integralnego z nim projektu aranżacyjnego. Zarówno salon, jak i kuchnia powinny być utrzymane w jednolitej stylistyce wystroju wnętrza, aby tworzyły ze sobą funkcjonalną, jednolitą całość. Nie jest dobrym pomysłem mieszanie stylów, gdyż wtedy oba wnętrza będą prezentowały się niezbyt dobrze.

Dodaj komentarz