Zalety i wady kuchni zamkniętej

Kuchnia to pomieszczenie, które znajduje się w każdym mieszkaniu. Jest ono kluczowe, przez co często określane jest mianem serca domu. Warto więc przywiązać szczególną uwagę do sposobu, w jaki zostanie zaprojektowane to miejsce. W końcu kuchnia powinna łączyć w sobie co najmniej kilka cech. Z jednej strony musi być funkcjonalna, a użytkowanie jej powinno być wygodne dla wszystkich domowników. Z drugiej strony dobrze jest, jeśli aranżacja kuchni utrzymana jest w zgodzie z obowiązującymi trendami. Jednym ze sposobów, które pozwalają to osiągnąć jest zaprojektowanie kuchni zamkniętej. Sprawdź, jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie!

Jakie są wady kuchni zamkniętej?

Kuchnia zamknięta to kuchnia, która jest całkowicie oddzielona od reszty mieszkania. Mieści się ona w osobnym pomieszczeniu, przez co jest odseparowana od wzorku niepożądanych osób – wystarczy, że zamknie się drzwi. Jest to dosyć powszechny sposób aranżacji kuchni, jednak nie sposób zapomnieć o słabych stronach, jakie ma zamknięta kuchnia. Oto najważniejsze wady, o których nie możesz zapomnieć:

 • Wady kuchni zamkniętej możesz dostrzec wtedy, kiedy posiadasz małe dzieci i zależy Ci na tym, aby jednocześnie gotować i mieć na nie oko. A znajdując się w osobnym pomieszczeniu niż dziecko ciężko będzie Ci wykonywać te dwie rzeczy jednocześnie.
 • Jeśli pomieszczenie, w którym jest kuchnia jest bardzo małe, możesz mieć problemy z poruszaniem się między meblami i korzystaniem z nich. Gdybyś zdecydował się na zaaranżowanie kuchni otwartej mógłbyś optycznie powiększyć tę przestrzeń i zyskać większą swobodę w użytkowaniu kuchni. Kuchnia zamknięta jest więc równoznaczna z wyraźnym ograniczeniem przestrzeni użytkowej w mieszkaniu.
 • Posiadanie kuchni zamkniętej jest utrudnieniem również wtedy, gdy przyjmujesz gości. Bowiem chcąc przygotowywać posiłek musisz opuścić ich i iść do kuchni, co może zostać odebrane jako niegrzeczne lub niekulturalne.
 • Jeśli w kuchni nie ma okien, większość prac, jakie się tam wykonuje będzie musiała przebiegać z wykorzystaniem jedynie sztucznych źródeł oświetlenia. Może przyczyniać się to do szybszego odczuwania zmęczenia i znużenia.

Kuchnia odseparowana od reszty mieszkania – jakie są jej zalety?

Jeśli jest się świadomym cieni, jakie związane są z takim rozwiązaniem, warto jest poznać również szereg blasków, z jakimi się wiąże. A zalet zamkniętej kuchni jest naprawdę wiele i zauważyć można je z wielu perspektyw. Oto najbardziej znaczące mocne strony kuchni zamkniętych:

 • Zamknięta kuchnia daje wiele swobody, co do wyboru stylu w jakim ma zostać urządzona. Jest to odrębne pomieszczenie, w związku z tym jego aranżacja nie musi być w pełni zgodna z wyglądem chociażby salonu czy korytarza. Nie musimy więc martwić się czy kolor ścian, rodzaj podług czy fronty zabudowy kuchennej będą pasowały do innych pomieszczeń.
 • Taki model kuchni sprawdzi się u osób, które cenią sobie ciszę i spokój podczas gotowania, które jest dla nich relaksem i sposobem na oderwanie się od rzeczywistości. Wystarczy zamknąć drzwi i można odseparować się od hałasu jaki panuje w innych częściach mieszkania.
 • Odrębność kuchni zapobiega również rozprzestrzenianiu się zapachów gotowania czy smażenia na cały dom. Są one odczuwalne jedynie w kuchni. A więc, jeśli będziesz gotowała smakowity obiad, to pozostali domownicy dowiedzą się co przygotowałaś dopiero wtedy, gdy posiłek pojawi się na stole. Tym samym warto też pamiętać, aby zamontować w kuchni sprawnie działający system wentylacyjny.
 • Zaprojektowanie kuchni zamkniętej to dobry pomysł dla osób, które nie lubią często sprzątać w kuchni. Jest to świetne rozwiązanie dla nich, bowiem zamknięcie kuchennych drzwi może sprawić, że nikt nie zauważy kuchennego rozgardiaszu – pozostałości po gotowaniu, niesprzątniętego stołu czy też zlewu pełnego brudnych naczyń.
 • Jeśli pomieszczenie, w którym znajduje się kuchnia jest wystarczająco duże można tam znaleźć również miejsce na spiżarnię. Dzięki temu uzyska się dodatkową przestrzeń do przechowywania i gromadzenia przetworów, zapasów i różnych produktów spożywczych.
 • Dużą zaletą kuchni zamkniętej jest również to, że można ukryć w niej wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego. Kuchnia wyciszy dźwięki przez nie wydawane i zagłuszy hałas dobiegający zza kuchennych drzwi.
 • W przypadku, gdy posiadasz dzieci, a przy tym w domu jest kuchnia zamknięta, zwiększa się ich bezpieczeństwo. W pomieszczeniu tym znajduje się bowiem wiele niebezpiecznych przyrządów, które mogłyby zranić dziecko. Zamykając kuchnię na klucz niwelujesz takie niebezpieczeństwo do minimum.

Podsumowanie

Kuchnia zamknięta jest rozwiązaniem najbardziej popularnym, które spotkać można w większości polskich domów. Wybór takiej tradycyjnej aranżacji nie dziwi, co potwierdzają wymienione powyżej zalety kuchni zamkniętej, których jest zdecydowanie więcej niż wad. Jeśli więc zastanawiasz się w jaki sposób urządzić swoją kuchnię, a nie chcesz przy tym eksperymentować, zdecyduj się na stworzenie właśnie kuchni zamkniętej – na pewno nie pożałujesz.

Dodaj komentarz